akademos

O rankingu znajomości języka angielskiego na świecie Polacy w TOP 10

O rankingu znajomości języka angielskiego na świecie Polacy w TOP 10

Drodzy Słuchacze!

Każdy z nas chciałby być, w taki czy inny sposób, choć trochę dowartościowany. I słusznie, ponieważ my Polacy, mamy, chyba wyniesioną z przeszłości, szkodliwą skłonność do zaniżania własnej wartości. Rzecz w tym, że jeśli chcemy robić autentyczne postępy w nauce języków, musimy wpierw uwierzyć w siebie, w swoje zdolności językowe.

Aby przeciwdziałać tej tendencji, chciałbym przed zbliżającymi się świętami dokonać „zmasowanego” dowartościowania, zapoznając Państwa z danymi na temat znajomości języka angielskiego na świecie.

Powołam się tu na ranking, prowadzony od kilku lat przez dużą, międzynarodową instytucję językową Education First,  w zakresie znajomości języka angielskiego. Jej wyniki mówią,  iż Polacy od kilku lat plasują się w pierwszej dziesiątce. Dokładne dane można obejrzeć na stronie: www.ef.pl/epi/ w zakładce “Poland”.

Aby lepiej zrozumieć wartość tej pozycji, chciałbym zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów.

Otóż kraje, które nas w cytowanym rankingu wyprzedzają, miały od ukończenia II wojny światowej szerokie kontakty z zagranicą, w związku z czym ich mieszkańcy mogli się swobodnie przemieszczać.  To  stawiało  ich pod względem językowym w zdecydowanie bardziej uprzywilejowanej pozycji względem nas, Polaków.

Fakt kolejny. Języki skandynawskie i niemiecki są znacznie bliższe j. angielskiemu niż język polski, co stanowi również naturalny element przewagi. To tak, jakbyśmy na linii startu zostali ustawieni parę metrów za innymi zawodnikami.

Mało tego. W rankingu przed nami jest też Singapur , w którym język angielski jest jednym z kilku języków urzędowych, a bez mała ¼  mieszkańców uważa język angielski za swój język ojczysty. Państwo to ma również uprzywilejowaną pozycję geopolityczną, wymuszającą naukę współczesnej lingua franca.

Przytoczone fakty o czymś świadczą, ale uwagami na ten temat podzielę się z Państwem już w kolejnym „newsletterze”, jeszcze przed świętami.

 

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do lektury kolejnego artykułu, nadesłanego przez naszą lektorkę-korespondentkę z Arabii Saudyjskiej 

 

 

Serdecznie pozdrawiam

Wojciech Gajewski

z-ca dyr. ds. dydaktyki i marketingu

wojciech.gajewski@akademos.edu.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz