akademos

Jak można oryginalnie nagrodzić pracownika?

akademos

Jak można oryginalnie nagrodzić pracownika?

Praca zawodowa pochłania większą część każdego naszego dnia. Poszczególne zadania wymagają nie tylko czasu, ale także energii, skupienia i zaangażowania zdolności. Nic więc dziwnego, że każdy z nas chce czuć się dobrze w miejscu, w którym pracuje. Jak pokazują badania, na nasze samopoczucie w dużej mierze wpływa to, czy jesteśmy doceniani i zauważani. Jednak, czy nagroda za dobrą pracę musi zawsze przybierać formę awansu lub premii? A może istnieje sposób by wynagrodzić członka naszego zespołu w inny, bardziej oryginalny sposób? W naszym artykule zebraliśmy kilka najciekawszych pomysłów.  

Nagradzanie – dlaczego warto?

Nagradzanie najbardziej zaangażowanych pracowników to ważny element nowego, ulepszonego sposobu zarządzania zespołem. Okazuje się bowiem, że oprócz pensji adekwatnej do umiejętności i dobrych warunków pracy, każdy potrzebuje niekiedy dodatkowej motywacji.

Jednak benefity występujące pod różną postacią nie tylko motywują, ale także zwiększają poziom zadowolenia, a co za tym idzie, wpływają dodatnio na efektywność i przywiązanie do firmy. Zmotywowany i doceniony pracownik ma większą chęć do podejmowania nowych wyzwań i czuje się ważnym członkiem zespołu. Takie nowoczesne podejście sprawia, że osoby, które są u nas zatrudnione, nie szukają zmian, a nowi kandydaci napływają sami. Nagradzać możemy jednostki, jak i całe grupy pracowników w zależności od realizowanego pomysłu i rodzaju działalności. 

Publiczna pochwała

Badania dowodzą, że duże znaczenie w motywowaniu pracowników ma ich publiczne chwalenie za określone działania i wyniki. Warto wykorzystać ten mechanizm, by upewnić członków naszego zespołu, że doceniamy to, co robią. Taka pochwała może mieć miejsce podczas ogólnego zebrania lub w czasie oddzielnego, zorganizowanego specjalnie w tym celu wydarzenia. Szczera i przemyślana pochwała może znaczyć o wiele więcej niż nawet najwyższa premia, dlatego warto zadbać o regularność takiego działania. Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie tzw. ścianki zasłużonych. To specjalne miejsce w obrębie biura, w którym umieszczamy informacje na temat ostatnich osiągnięć wraz ze zdjęciami najbardziej zaangażowanych osób.  

Coś, czego nie da się kupić

Jednak pochwały to nie jedyna nagroda z grupy tych, których nie da się kupić za pieniądze. Świetnym sposobem na zmotywowanie może być zwiększenie ogólnego komfortu pracy. Przede wszystkim warto zadbać o zwiększenie elastyczności czasu i miejsca pracy. Taka swoboda to dowód na to, że ufamy naszym pracownikom i jesteśmy pewni, że będą dalej doskonale wywiązywać się ze swoich obowiązków. Na zaangażowanie pracownika możemy wpłynąć pozytywnie także wtedy, gdy pokażemy, że liczymy się z jego pomysłami i opiniami. Warto więc przy różnych okazjach pytać o zdanie, by zwiększyć poziom wzajemnego wsparcia i przywiązania. Z kolei jeśli dany pracownik pilotuje jakiś ważny projekt, warto przyznać mu dodatkową pomoc w postaci asystenta. Nie tylko odciąży on daną osobę, ale także podniesie jej rangę, a jednocześnie poziom zadowolenia. 

Imprezy integracyjne

Bardzo ważnym elementem nagradzania zarówno całych grup, jak i jednostek, jest organizowanie różnego rodzaju wyjazdów i eventów. Na właśnie taką formę decyduje się coraz więcej polskich firm. I bardzo dobrze! Wspólne wyjazdy sprawiają przyjemność, odrywają od codziennej pracy i pozwalają na zacieśnienie więzi między poszczególnymi pracownikami. Wszystko to wpływa pozytywnie na ich dalsze relacje i współdziałanie. Wspólne świętowanie sukcesu, czy udanego kwartału buduje kulturę firmy i jest częścią szerszej strategii, która ma na celu jej wzmocnienie.  

A może odpoczynek?

Nie od dzisiaj wiadomo, że odpoczynek ma ogromne znaczenie dla naszego funkcjonowania. Dlaczego więc nie uczynić z niego nagrody dla pracownika? Doskonałym pomysłem jest przeznaczenie dla wyróżniających się podwładnych dodatkowych dni wolnych, które mogą wykorzystać w dogodnym dla nich momencie. Inną opcją jest wykupienie zorganizowanego wyjazdu dla naszego pracownika i jego rodziny. Piękne chwile spędzone z bliskimi na pewno na długo zapadną mu w pamięć. Takie działania wbrew pozorom nie zaszkodzą naszej firmie, a wręcz przeciwnie – stanowią doskonałą inwestycję w zasoby ludzkie. 

Ciekawe propozycje

W zależności od profilu naszej firmy możemy wykorzystać także nieco bardziej niestandardowe propozycje. Jedna z nich to tzw. „no-shoes policy”. Idea opiera się na przekonaniu, że lepiej czujemy się w wygodnym, nieoficjalnym stroju, który nie krępuje naszych ruchów i kojarzy się z domowym zaciszem. Taki pomysł na pewno przypadnie do gustu wszystkim pracownikom kreatywnym!

Kolejna opcja jest bardziej spersonalizowana i wiąże się z ważnymi wydarzeniami z życia pracownika. Może chodzić o bieżące sprawy, takie jak ślub, czy narodziny dziecka lub okazje powtarzające się – rocznica wstąpienia w związek małżeński lub urodziny pociechy. Jeśli będziemy świętować razem z członkami naszego zespołu, na pewno poczują się oni wyróżnieni i naprawdę docenieni. Zmieni także ich sposób patrzenia na kadrę zarządzającą, dzięki czemu będą chętniej dzielić się swoimi pomysłami i z odwagą zrealizują nowe projekty.  

A może kurs językowy?

Oryginalne nagrodzenie pracownika może obejmować także zaplanowanie kursu językowego. To opcja, która przynosi korzyści obu stronom – zarówno pracodawcom, jak i osobom wykonującym obowiązki. Dlaczego? Nie ma wątpliwości, że rozwój poszczególnych jednostek to tak naprawdę wzrost całej firmy. Dodatkowo wyróżniony pracownik może poszerzyć swoje kompetencje i zwiększyć umiejętności. To z kolei doda mu większej pewności siebie, zwiększy kreatywność i sprawi, ze bedzie chciała w jeszcze większym stopniu zaangażować się w życie firmy. Jednak aby takie szkolenie stanowiło nagrodę, musi być dopasowane do potrzeb i umiejętności wyjściowych danej osoby.

O nas

Jeśli Twoją uwagę zwróciła ostatnia z propozycji, mamy dla Ciebie coś specjalnego. Nasza szkoła językowa Akademos oferuje szeroką gamę kursów językowych, które trafią w potrzeby Twoich pracowników i w szybkim tempie podniosą ich kwalifikacje. Uczymy praktycznie i szkolimy tak, by poznawane słownictwo mogło być wykorzystywane w codziennej komunikacji. 

Oferowany przez nas kurs poszerzy zarówno umiejętność posługiwania się językiem ogólnym w różnych sytuacjach życiowych, jak i bezpośrednio związanych z zawodem pracowników. Takie szkolenie to doskonała nagroda dla każdego, niezależnie od stanowiska i stażu. Długość kursów językowych dla firm oraz intensywność zajęć jest ustalana indywidualnie, w zależności od potrzeb organizacji i konkretnych pracowników, już posiadanego poziomu biegłości językowej kursantów oraz oczekiwanych rezultatów. Zajęcia mogą być prowadzone grupowo lub indywidualnie, w dowolnie wybranych godzinach i miejscu, twarzą w twarz lub online. Zachęcamy Cię, byś już dziś poznał naszą ofertę. 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz