akademos

Dlaczego warto uczyć się w grupie, nawet w formie on-line?

akademos

Dlaczego warto uczyć się w grupie, nawet w formie on-line?

Uczymy się właściwie całe życie. Jednych rzeczy dlatego, że musimy a innych dlatego, że chcemy. Jak by nie było, każdy z nas chciałby uczyć się szybciej i bardziej efektywnie. Jak zatem najlepiej się uczyć, aby ta nauka była skuteczna? Oczywiście, nauka to sprawa bardzo osobista. Każdy uczy się trochę inaczej i za pomocą innych narzędzi. Jednak chyba najwięcej dyskusji wywołuje temat tego, czy lepiej uczyć się indywidualnie, czy w grupie. Przyjrzyjmy się dzisiaj tej drugiej formie, czyli nauce grupowej, nawet w formie on-line.

Nauka grupowa, czyli jaka?

Zrozumienie tego czym jest nauka w grupie, raczej nie jest problemem. Przecież chyba każdy z nas chodził do szkoły, więc wie z autopsji, jak to w praktyce wygląda. Jednak przy takim stylu uczenia się ważne są dwie sprawy: wielkość grupy oraz różnica poziomów. Nauczanie grupowe ma sens tylko wtedy, kiedy grupa nie jest za duża i daje możliwość aktywnego udziału każdemu z jej członków oraz wtedy, kiedy uczestnicy są na podobnym poziomie i zaczynają naukę z tego samego pułapu. W takiej sytuacji okazuje się, że uczenie w grupie może być dużo bardziej efektywne niż nauka indywidualna. Dlaczego?

Grupa motywuje do pracy

Uczenie się w grupie motywuje na wiele sposobów. Po pierwsze, nikt nie chce być najsłabszym ogniwem, zatem każdy stara się, aby faktycznie nauka nie poszła w las. Wiąże się to także z odrabianiem zadań domowych czy przygotowywaniem materiału, który ma być omawiany na kolejnym spotkaniu. Przy nauce indywidualnej możemy po prostu powiedzieć, że nie mieliśmy czasu i nauczyciel nas zrozumie. Na zajęciach grupowych także nauczyciel będzie wyrozumiały, ale przyznanie się do tego przed całą grupą, która również musi poświęcić swój czas na naukę, może być już znacznie trudniejsze. Po drugie, grupa daje nam możliwość skonfrontowania swojego poziomu z poziomem innych. Coś, co może wydawać nam się prawdą w kontekście na przykład naszego poziomu władania językiem obcym, niekoniecznie musi nią być. Dopiero porównanie z innymi pokazuje nam, na jakim poziomie tak naprawdę jesteśmy. To również może nas zmotywować do pracy nad sobą i większego przykładania się do nauki.

Nauka w grupie przyspiesza…naukę!

Japońscy badacze udowodnili, że studenci uczący się języka w grupie szybciej przyswajają informacje niż osoby uczące się samodzielnie. Po 12 godzinach zajęć dydaktycznych część mózgu odpowiedzialna za przetwarzanie języka była aktywniejsza u ludzi uczących się w kilka osób. Z czego to wynika? Otóż osoby uczące się w grupie mogły rozmawiać ze sobą w języku obcym. Zwykła konwersacja powoduje, że szybciej zapamiętujemy nie tylko pojedyncze słowa, ale także całe zwroty. Poza tym rozmowa z osobą, która także się uczy, jest bardziej rozwijająca i wymaga od nas większego zaangażowania. Taka rozmowa może być trudna, bo zasób słów jest niewielki, ale to właśnie wymaga od nas większego starania się, aby być dobrze zrozumianym. Podobna rozmowa z nauczycielem, który zna dobrze język, w którym rozmawiamy, powoduje, że może on wielu rzeczy domyślić się z kontekstu rozmowy, co może z kolei sprawić, że my nie będziemy się tak starać.

Kolejną sprawą jest to, że nauka w grupie pozwala na wprowadzenie różnych zabaw czy gier, które dodatkowo zwiększają skuteczność uczenia. Takie gry pozwalają z jednej strony rozluźnić atmosferę, a z drugiej edukować nas poprzez zabawę. Szczególnie sprawdza się to w nauczaniu grupowym on-line, gdzie uczestnicy mogą mieć problemy z koncentracją podczas uczenia się. Widać zatem, że nauka w grupie ma sporo zalet i naprawdę warto się na nią zdecydować. Warto wziąć udział w grupowym intensywnym kursie języka angielskiego online.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz