Szkoła językowa czy indywidualne nauczanie? Plusy i minusy obu metod

Szkoła językowa czy indywidualne nauczanie? Plusy i minusy obu metod

Stojąc przed koniecznością nauki języka obcego, zwykle stawiamy sobie za cel jak najsprawniejsze zdobycie wysokich kompetencji językowych. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy znajomość języka obcego jest nam niezbędna w życiu zawodowym. Oczywiście zawsze należy pamiętać, że szkolenia językowe, bez względu na ich specyfikę, to proces, który wymaga nie tylko motywacji, chęci i zapału, ale przede wszystkim czasu. Bardzo ważne są nie tylko predyspozycje ucznia, ale również doświadczenie nauczyciela czy warunki, w jakich odbywa się nauka.

Wiele osób chcących podjąć swoje umiejętności językowe zastanawia się, czy wybrać zajęcia grupowe w szkole językowej, czy też może postawić na nauczanie indywidualne. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wiele zależy od tego, jakie konkretnie kompetencje potrzebujemy zdobyć, jaki styl nauczania preferujemy, a także w jakim celu podejmujemy naukę.

Zajęcia grupowe w szkole językowej dla oczekujących konwersacji

Zajęcia grupowe najczęściej kojarzą nam się z kursami dla dzieci i młodzieży, tymczasem również w przypadku dorosłych prowadzone są tego rodzaju szkolenia. Jest to model, który przede wszystkim daje możliwość prowadzenia ciekawych i urozmaiconych konwersacji. Każdy z uczestników kursu wnosi do dyskusji swoje doświadczenie, co stwarza dobry grunt do rozwijania polemiki z innymi słuchaczami. Słownictwo się poszerza, wzrasta „napięcie” emocjonalne, bardzo sprzyjające zaangażowaniu w dyskusję, a tym samym podnosi się znacznie poziom koncentracji i zapamiętujemy język szybciej i na dłużej. Oczywiście nad każdą taką konwersją musi czuwać nauczyciel. Reasumując, kursy grupowe to doskonały sposób na naukę dla osób, które języka obcego chcą się nauczyć właśnie w celu przeprowadzania w przyszłości swobodnych rozmów w życiu prywatnym oraz w dużej mierze w pracy. Dlatego też tak popularne są grupowe kursy, np. angielski dla firm, bo tam konwersacje w języku obcym stanowią niejednokrotnie codzienny element pracy.

Kursy grupowe w szkole językowej powinny wybrać osoby, które mają już pewne podstawy języka obcego, jednak mają pewne bariery przed używaniem go w praktyce. Wśród innych uczniów i z odpowiednią pomocą nauczyciela można się wykształcić w sobie umiejętność swobodnego porozumiewania się, a jednocześnie znacząco “podszlifować” swój angielski.

Istotną zaletą zajęć grupowych w szkołach językowych jest również ich cena, gdyż są one zwykle zdecydowanie tańsze niż lekcje indywidualne. Dodatkowo wiele szkół prowadzi specjalistyczne kursy językowe dla firm, podczas których można kształcić swoje kompetencje w takich dziedzinach jak np. język obcy w biznesie.

Zajęcia indywidualne dla zapracowanych

Zajęcia indywidualne bardzo często wybierane są przez osoby, które nie mogą dostosować się do godzin narzuconych przez grafik szkoły. Dotyczy to przede wszystkim pracowników pracujących w nieregularnych godzinach, którzy potrzebują nieco bardziej elastycznego trybu nauki. Również w szkoleniach dla firm, organizowanych w miejscu pracy, coraz bardziej popularny staje się indywidualny tok nauczania, zalecany głównie w przypadku, gdy potrzebujemy zdobyć bardzo specyficzne kompetencje językowe w swojej branży. Wówczas nauczyciel przygotowuje specjalny program nauczania, który będzie odpowiadał potrzebom konkretnego słuchacza. Jest to również okazja do tego, aby zdobyć określone umiejętności w możliwie jak najkrótszym czasie, np. przed ważnym wyjazdem służbowym.